Home / CocoBody Haberleri / Lekeli Ciltler için En iyi Güneş Kremi

Lekeli Ciltler için En iyi Güneş Kremi

Lekeli ciltler için güneş koruyucu krem seçimi oldukça önemlidir.  Güneşten gelen zararlı ışınların sebep olduğu güneş lekeleri koruyucu güneş kreminin kullanılmaması veya yanlış kullanılması sonucu oluşur.  Güneşten gelen zararlı UVA ve UVB ışınları cildin üst tabakasında leke ve yanıklara sebep olur.  Cildin üst tabakasında oluşan lekeler güneşten kaynaklanır.  Cildin pürüzsüz ve parlak görünmesini korumak için mutlaka yaz ve kış güneş kremi kullanmak gerekir.

Cilt Lekesi Nedir?

Cilt lekesi özellikle yüz bölgesinde oluşan kahverengi tonlarda çil benzeri lekelerdir.  Bazı ciltler cilt lekesine eğilimli olsa da gerek açık tenli ciltler gerekse koyu tenli ciltlerde leke oluşumu ortaya çıkabilir.  Cilt tipleri, yağlı,  kuru,  karma,  normal veya hassastır.  Güneş koruyucu kremler cildi güneşin zararlı ışınlarından korurken aynı zamanda güneş lekelerinin de önlenmesini sağlar.  Ancak güneş koruyucu krem veya diğer kozmetik ürünler kullanılırken cilt analizi yapılarak tercih edilmesi önemlidir.  Aksi halde yanlış ürün kullanımının olumsuz etkileri özellikle cilt yüzeyinde kendini gösterir.  Bunlardan en önemlisi ise erken yaşlanmadır.

Cilt Lekesine Sahip Kişiler Güneş Koruyucu Nasıl Kullanmalıdır?

Hassas ve lekeli bir cilde sahip olan kişiler öncelikle hassas ciltler için üretilen cilt temizleyici mutlaka kullanmalıdır. Cilt bakımının 1. aşaması cildin temizlenmesi ve temiz tutulmasıdır.  Cildin doğru temizlenmesinin ardından gözeneklerin sıkıştırılması için tonik veya losyon kullanılmalıdır.  Daha sonra ise lekeli ciltler için güneşten koruyucu nemlendiricilerin gün içinde özellikle dışarı çıkarken kullanılması gerekir.  Normal rutin nemlendiriciler aynı zamanda güneş koruyucu ile birlikte kullanılmalıdır.  Her iki durumda da cilt koruma altına alınır.  Dolayısıyla ciltte leke oluşumu önlenir.

Koruyucu Kremleri Cilt Lekeleri Üzerindeki Etkisi

Öncelikle cilt lekesine sahip olan kişilerin leke giderici krem kullanmalarının yanı sıra düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanmaları çok önemlidir.  Hatta özellikle cildinde leke bulunan kişilerin güneş kremi kullanma zorunluluğunda kişi ne kadar iyi cilt bakımı ve leke bakımı yapsa bile cilt eğer güneşten doğru olarak korunmuyorsa yapılan bakımın hiçbir özelliği yoktur.  Yüzde lekelerin oluşmasını sağlayan temel faktör ultraviyole ışınlarıdır.  Bu nedenle her gün düzenli olarak güneş kremi diğer leke giderici kremlerin yanında mutlaka kullanılmalıdır.  Böylelikle hem leke giderici kremin etkisini artmış hem de cildi ultraviyole ışınlarından koruyarak leke oluşmasını önlemiş olursunuz.  Ayrıca vücutta belli dönemlerde gelişen hormonal değişiklikler ciltte leke oluşumunu tetikler.  Bu nedenle de güneş koruyucu mutlaka kullanmak önemlidir.

 

About admin

Check Also

GÜNEŞ YANIĞI İÇİN KREM ÖNERİLERİ

GÜNEŞ YANIĞI İÇİN KREM ÖNERİLERİ Yaz aylarında en çok şikayet edilen durumlardan bir tanesi güneş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir