Home / CocoBody Haberleri / Hassas Ciltler İçin Güneş Kremi Tavsiyesi

Hassas Ciltler İçin Güneş Kremi Tavsiyesi

Hassas cilt yapısına sahip kişiler öncelikle cildini korumak durumundadır.  Yüz için güneş koruyucu krem tercih edilirken kimyasal içermemesine dikkat etmek gerekir.  Özellikle hassas ciltler için çinko oksit veya titanyum mineralleri ile zenginleştirilmiş koruyucu kremler kullanılması tavsiye edilir.  Kimyasal içeriğe sahip ürünler cildi daha fazla tahriş eder.  Yüz koruyucu kremler içeriğinde kimyasal ürün bulunmayan doğal içerikli ürünlerin tercih edilmesi cilde zarar vermediği gibi güneşin zararlı ışınlarından da cildi korur.  Mümkün olduğu kadar güneş koruyucu kremlerin içindeki formülün fazla karmaşık olmamasına dikkat etmek gerekir.

Hassas Ciltler İçin Güneş Koruyucu Krem Nasıl Kullanılmalıdır?

Güneş kremlerinin etkisinin tam anlamıyla sağlanabilmesi için güneş kremi güneşe çıkmadan hemen önce değil yaklaşık olarak 30 dakika önceden sürülmesi gerekir.  Bunun yanı sıra güneş kreminin az sürülmesi de cilde zarar verir.  Bu nedenle kullanılan güneş kreminin özellikle hassas ciltler için mutlaka maksimum olabilecek biçimde kullanılması gerekir.  Güneş kremlerini yoğun veya cilde yedirerek sürmek etkisini daha az veya daha fazla değiştirmez.  Ancak uzun süre güneşe maruz kalacak ciltlerin 2 saatte bir güneş kremini yenilemeleri güneşin zararlı ışınlarından korunmak için önemlidir.  Bir diğer önemli konu ise hassas ciltlerin kullanacağı güneş kremlerinin koruyucu SPF özelliğinin yüksek olmasıdır.  Çünkü ultraviyole ışınları ciltte melanin maddesinin oksitlenmesine neden olur.  Bu nedenle güneşin zararlı ışıkları direkt Dermis tabakasına ulaşır ve o bölgedeki kolajen ve elastin liflerine zarar vererek onların üretimini engeller.  Dolayısıyla hassas cilt yüz için güneş koruyucu krem kullanırken bunlara da dikkat etmek gerekir.

Hassas Ciltler İçin Güneş Kreminin Faydaları

Gerek hassas ciltler için gerekse diğer cilt tipleri için güneş kremleri cildi güneşin zararlı ışınlarından korunmasını sağlar.  Bunun yanı sıra cilt hassas bir yapıya sahip olduğu için güneş ışınlarına maruz kalması durumunda cilt kanseri riski artar.  Bu nedenle özellikle yüz için kullanılacak güneş koruyucu kremlerin dikkatli seçilmesi gerekir.  Kaliteli bir güneş koruyucu krem yüzdeki çizgi ve kırışıklıkların önlenmesini de sağlar.  Bu nedenle Güneş kremini düzenli kullanmak yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da yaşam biçimi haline getirilmelidir. Bir diğer önemli konu ise güneş koruyucu kremler cildin yanmasını önlediği için ciltte herhangi bir su toplama şişlik ve soyulma gibi sorunlar da yaşanmaz.  Cilt koruyucu güneş kremi cildin nem kazanmasını kötü hava şartlarından korunmasını ve cilde elastikiyet kazandırmasını sağlar.

 

About admin

Check Also

GÜNEŞ YANIĞI İÇİN KREM ÖNERİLERİ

GÜNEŞ YANIĞI İÇİN KREM ÖNERİLERİ Yaz aylarında en çok şikayet edilen durumlardan bir tanesi güneş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir